Telefonstorm mod Zepto

Forsinkelser af leverancer og lange reparationstider får frustrerede kunder til at løbe stormløb mod pc-producenten Zeptos kunderservice. Direktør Lasse Frost siger, at det er successen med nye modeller, der presser kundeservicen.

Kunder hos pc-producenten Zepto har meget svært ved at komme i kontakt med firmaets kundeservice. Ringer man til firmaets hovednummer er ventetiden på op til ti minutter, hvilket for nogle kunder til at give op.

Zepto-direktør Lasse Frost erkender, at man i et stykket tid har haft problemer med at besvare kundehenvendelser, men han lover en normalisering af både leveringstider og telefonsvar inden slutningen af denne måned.

»Kunderne prøver på alle måder at komme i kontakt med os, og det forsøger vi selvfølgelig at ekspedere så hurtigt som muligt, men vi er i en periode, som er ubetinget den mest travle nogensinde. Det hænger sammen med, at vi netop har lanceret en række nye pc-modeller, som har ført til kæmpe ordretilgange. Derfor kan vi ikke levere til vores kunder i det tempo, som vi gerne vil,« siger Lasse Frost til CRN.

Han kan ikke præcis fortælle hvor lange forsinkelser firmaet kører med, da det afhænger af ordretypen.

»Det er superærgerligt for vores kunder, men vi vælger at se positivt på at det er vores succes, der skaber forsinkelser,« siger Lasse Frost.

Også Zeptos reparationstider er under pres med ventetider på op til to uger mod normalt en enkelt uge, oplyser Lasse Frost. Men også på det område lover han en normalisering inden udgangen af september.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job