Fuld gang i musiksalget på nettet

Salget af online musik i Danmark ser ud til at gå mod bedre tider.

Salget af digitale downloads lader til at være i fremgang. Så nu har musikbranchen fået julelys i øjnene op til den traditionelt gode omsætningsmåned i december.

I årets 10 måneder udgjorde de digitale downloads 12 procent af det samlede musiksalg. Det er en andel, der er dobbelt så stor som i den samme periode sidste år. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Ifølge den danske afdeling af IFPI kan det betyde, at branchen samlet set sniger sig op på et lille overskud.

Fremgangen for online musik til 12 procent af den samlede musikomsætning bringer Danmark op i klasse med USA og enkelte asiatiske markeder, der ellers er de eneste, der kan fremvise tocifrede procenter på digital salg.

Musikindustrien er dermed på vej fremad med små skridt, efter at det samlede salg gik 50 procent ned fra 2000 til 2005. I 2006 var omsætningen 644 millioner kroner, hvilket er fire procent mere end året før.

Læses lige nu

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job