Milliarder skal lokke ATP ud af TDC

Udbetaling af et udbytte på fem milliarder kroner er TDC-fondenes plan-b for at lokke de øvrige aktionærer med ATP i spidsen ud af teleselskabet.

De fem fonde, der med næb og klør kæmper for at få fuld kontrol med det danske teleselskab TDC, har tilsyneladende en plan-b i skuffen, der kan forhindre at opkøbet skal afgøres i retssalen.

Ifølge Dagbladet Børsen er de fem kapitalfonde og deres investorer således parate til at udbetale et udbytte på 4,97 milliarder kroner til de tilbageværende mindretalsaktionærer.

Klokken 10 i dag mødes fondene og de øvrige TDC-aktionærer ansigt til ansigt til selskabets ekstraordinære generalforsamling i TDC's bygninger i Københavns sydhavn. Her vil fondene og deres selskab NTC forsøge at stemme et forslag i gennem om at de kan tvangsindløse de øvrige aktier, selvom de ikke selv har de 90 procent af aktierne, som en tvangsindløsning normalt kræver.

Fondene har kun 88,2 procent, men mener at de blot kan nøjes med at udgøre mere end 90 procent af de aktier, der er repræsenteret på generalforsamlingen.

Hvis det lykkedes fondene at komme igennem med denne manøvre, kan sagen ende i domstolene, da pensionsselskabet ATP, der ejer 5,51 procent af aktierne, ikke har tænkt sig at overgive sig uden kamp til stregen.

Men det vil fondene, ifølge Børsen, forsøge at forhindre ved udbetalingen af det store udbytte på 212 kroner per aktie.

ATP's begrundelse for at holde fast i sine TDC-aktier er at de mener at den tilbudte kurs på 382 kroner per aktie er for lav.

Læs mere om udfaldet af generalforsamlingen i TDC her på comon.dk i løbet af tirsdagen




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere