Artikel top billede

Amazons sky brugt til angreb mod Sony

Cloud computing blev brugt i angrebet mod Sonys PlayStation Network.

Det er ikke kun virksomheder, der har opdaget fordelene ved at flytte deres it-opgaver ud i skyen. Det samme har de it-kriminelle. Nu ser det ud til, at hackere har brugt Amazons cloud-computing-tjeneste EC2 til det store angreb mod Sonys PlayStation Network inden påsken. Det melder Bloomberg.

Hackerne har lejet sig ind hos EC2 under falsk navn og benyttet Amazons computere til datatyveriet, hvor de har fået fat i data om mere end 100 millioner Sony-kunder. De it-kriminelle har altså ikke hacket sig ind hos Amazon, men blot betalt for at bruge EC2-serverne ligesom enhver anden kunde.

Amazon blev ramt af et stort cloud-nedbrud omtrent samtidig med Sony-angrebet, hvor nogle af kundernes data gik tabt, men der er ingen tegn på, at der er forbindelse mellem de to hændelser.

I mellemtiden er Sony nu begyndt at genaktivere dele af PlayStation Network, som har været ude af drift i en måned.

Sony-chef Kazuo Hirai har sendt en videobesked til kunderne, hvor han undskylder problemerne og lover at sikkerheden nu er styrket.

Alle kunder skal opdatere firmwaren på PlayStation 3 for at hente de nyeste sikkerhedsopdateringer og samtidig ændre deres kodeord fra den samme konsol, der oprindelig blev brugt til at aktivere kontoen.

I de første timer har antallet af passwords-resets tilsyneladende været så højt at Sony har været nødt til at lukke sine servere igen i en kort periode for at håndtere presset.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere