Medarbejder-overvågning med GPS-mobiltelefoner

Med GPS-mobiltelefoner og passende software kan arbejdsgivere overvåge medarbejdernes færden i arbejdstiden.

Stadig flere virksomheder i USA vælger at overvåge medarbejdernes færden med GPS-mobiltelefoner. Det amerikanske teleselskab Nextel og partneren Xora introducerede allerede sidste år sin GPS-baserede Mobile Locator Service, som netop er blevet relanceret i en ny version.

Ifølge teleselskabet benyttes tjenesten allerede af mere end 1.600 virksomheder, der gør brug af funktioner som »Geofences«, som afspiller en alarmtone når medarbejderen forlader kontoret.

»Der er ikke noget elektrisk stød - endnu,« siger Xora-direktør Sanjay Shirole.

Med TimeTrack-tjenesten fra Xora kan arbejdsgivere overvåge medarbejdernes mødetider og bevægelser. TimeTrack bruger et lille Java-program på mobiltelefonen, som med regelmæssige mellemrum registrerer mobiltelefonens position og sender denne oplysning over mobilnettet.

Producenter af GPS-chips som SiRF og Qualcomm melder om stærk stigende interesse for deres produkter. Qualcomms GPS-chip bruges i omkring 120 forskellige mobiltelefoner fra 20 producenter.

Men den stigende GPS-overvågning møder kritik fra mange sider. I Chicago måtte bystyret forpligte sig til at slukke for GPS-funktionen i middagspauserne og efter arbejdstid.

I Massachusetts måtte myndighederne aflyse et GPS-projekt, fordi medarbejderne truede med strejke. Bystyret i Chicago har uddelt 500 GPS-mobiltelefoner til offentligt ansatte, men måtte samtidig forpligte sig til at slukke for overvågningen i middagspausen og udenfor arbejdstiderne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere