Apple advarer mod falske iPods

Apple har netop udsendt advarsler til en række samarbejdspartnere. Årsagen er et stigende antal iPod-kopier, der netop nu florerer på markedet.

At iPod'en er populær er ingen vist i tvivl om længere. I kølvandet på popularitet kommer ofte også en række problemer - et af dem er piratkopiering af produkter.

Apple advarer af samme grund nu sine samarbejdspartnere mod en række mere eller mindre vellykkede iPod-kopier, som er set i omløb. Nogle af produkterne er endda så vellignende, at man skal se meget godt efter for at finde forskellen til de rigtige produkter. Selv Apple-serienummeret er i nogle tilfælde kopieret til de falske iPods.

Blandt de andre forskelle nævner Apple, at de falske afspillere ofte leveres uden USB-2 kabel, har skærmen placeret anderledes end originalerne, og at de kører et andet operativsystem.

Både forhandlere og forbrugere med kendskab til falske iPods opfordres af Apple til at fortælle om det og endda tage billeder. Det kan hjælpe Apple i kampen mod piraterne.

Det er især iPod shuffle og iPod nano, som kopieres i stort omfang.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Exchange driftskonsulenter

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Legal Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job