IBM fyrer sig til billig arbejdskraft

IBM vil fyre 5000 medarbejdere i serviceafdelingen i USA og flytte området til Indien. Ingen fyringer annonceret i Danmark endnu.

IBM fyrer 5000 medarbejdere i primært USA for at flytte dele af serviceafdelingen til billigere arbejdslande som for eksempel Indien. IBM er et af de få firmaer, der klarer krisen glimrende. Senest er Big Blue i forhandlinger om at overtage Sun for otte milliarder dollars.

Det er uvist om fyringerne rammer Danmark.

"Vi følger situationen nøje, men der er ikke annonceret fyringer i Danmark endnu. Vi evaluerer løbende lokale forhold og vil ikke spekulere i forhold, vi ikke har kendskab til," siger IBMs kommunikationschef Carsten Grønning.

IBM har flyttet store dele af arbejdsstyrken udenlands i de senere år. I løbet af to år er seks procent mere af arbejdsstyrken bosat uden for USA. Ifølge kilder som Wall Street Journal har talt med, så har de IBM folk der er i farezonen selv oplært de indere, der skal overtage deres stilling og en brøkdel af deres månedlige gage.

IBM har afsat 400 millioner dollars til fyrringer i år. Medarbejdere er også blevet opfordret til at flytte til udviklingslande for at fortsætte i samme stilling. Dog til lokal løn.

Outsourcing er en af de største trusler for ansatte i it-branchen i den vestlige verden. IBM har 386.558 ansatte over hele verden. 115.000 af dem er ansat i USA. I Danmark har godt 5.000 mennesker et visitkort med IBMs logo.

NOVAX A/S

QA Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS