Kyllinge-hacker risikerer seks år

Hackeren, der skaffede sig adgang til Michael Rasmussens indbakke, står overfor en strafferamme på seks år.

Der var ingen kommentarer fra hackeren, der fik fat i vitale oplysninger om Michael Rasmussens færden, da han i går, torsdag, mødte op i byretten i Herning. Det skriver BT i dag.

Der var dog chok at måle på familiens ansigtsudtryk. EDB-teknikeren risikerer nemlig seks års fængsel for at hacke sig ind i indbakken.

Selv om hovedpersonen ikke selv havde nogle kommentar, så kom der dog alligevel et par udtalelser fra hackerens advokat, hvor han klagede over varetægtsfængslingen.

»Er forholdet virkelig så groft, at han skal fængsles af hensyn til retshåndhævelse? Hvad er det egentlig for en beskyttelsesværdi-interesse, vi taler om? Hvorfor har forurettede (Michael Rasmussen, red.) ikke selv fremlagt beviser på sin færden?« spurgte forsvarsadvokat Kjeld Jeppesen.

Anklageren lagde dog vægt på, at det bør give skærpede omstændigheder, at Michael Rasmussen i forvejen var under pres og havde overvejet selvmord.

»Det er ganske usmageligt, at man på den måde forsøger at tjene penge på en anden mands ulykke,« mente anklager Karin Jølner.

Hun fortalte samtidig, at sagen kunne have konsekvenser for retssagen, som Michael Rasmussen vil føre mod Rabobank, og som kan omhandle millioner i erstatning.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S