Pentagon bekymret for malware i robothær

Det amerikanske forsvar er advarer mod, at en robothær kan inficeres med ondartet malware.

Til vands, til lands og i luften. Der findes i dag fjernstyrede både, robotter og fly. Men et rådgivende organ i det amerikanske Forsvarsministerium advarer nu mod, at robotter indenfor de næste ti år måske kan være fyldt med malware.

Ministeriet bekymrer sig, fordi at mange af koderne til softwaren vil blive udviklet i andre lande, og derfor er der en risiko for, at fremmede magter kan flette ondartede koder ind i programmeringen.

En anden fare er, at der er en tendens til, at robotterne skal hæftes til IP-netværk, hvor våben tidligere har haft sine egne netværk.

Den amerikanske hær har blandt andet iværksat Future Combat Systems (FCS) programmet, der blandt andet har indeholdt planer om en robothelikopter, en tank og et intelligent minefelt. Nogle af planerne er dog skåret væk, for eksempel robot-tanken.

Men FCS programmet har nu indrømmet, at der er en "lav til moderat risiko for at ondsindet kode kan blive sat ind... og udnyttet."

En løsning vil være at bruge private dækfirmaer til at købe softwaren, så udviklerne ikke ved, at de udvikler til den amerikanske hær.

Læs hele rapporten her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job