Danmark kræver genforhandling af patentdirektiv

Folketingets Europaudvalg har pålagt erhvervsminister Bendt Bendtsen at arbejde for at blokere vedtagelsen af softwarepatent-direktivet i EU-ministerrådet.

Erhvervsminister Bendt Bendtsen er i dag rejst til Bruxelles med et klart mandat fra Folketingets Europaudvalg. Under et møde i Europavalget sidste fredag blev ministeren mod sin vilje pålagt at arbejde for at fjerne softwarepatent-direktivet som A-punkt på dagsordenen i EU-ministerrådet og få det på som B-punkt. Det indebærer, at ministerrådet skal diskutere direktivet, i stedet for at stemme uden diskussion.

Direktivet blev forhandlet på plads allerede sidste år, men er aldrig blevet formelt vedtaget. I mellemtiden er opbakningen til direktivet smuldret, men ingen lande har ønsket at tage det første skridt ved at kræve en genforhandling. Indtil i fredags, hvor Bendt Bendtsen fik mandat til at stille krav om at genstarte forhandlingerne i Bruxelles.

IT-politisk forening, som havde foretræde for Europavalget fredag, betegner det nye mandat til ministeren som en sejr for den demokratiske proces i EU.

»Både i Danmark og resten af Europa er der meget stor interesse i denne sag. IT-Politisk glæder sig over at der nu er en meget god chance for at alle borgere i Europe vil få en chance for at deltage i diskussionen om direktivet. Vi ser det ikke som et nederlag for tilhængerne af direktivet; hvis deres argumenter er holdbare vil de også kunne holde til en demokratisk diskussion. Men indtil videre har vi ikke set nogle holdbare argumenter,« siger Ole Tange, bestyrelsesmedlem i IT-politisk Forening.

Både Socialdemokratiet og det Radikale Venstre har trukket deres støtte til direktivet, men også hos regerings-partierne er der modstand mod softwarepatenter. Ellen Trane Nørby, der er Folketingsmedlem for Venstre, glæder sig over at der åbnes en fornyet debat.

»Det glæder mig, at det er lykkedes at få B-punkt mandatet igennem i Europaudvalget. Der er alt for mange uafklarede spørgsmål og usikkerhed til, at man ansvarligt kan skøjte hen over det som et A-punkt. Der er god grund til at se frem til Rådsmødet. Jeg tror, der er flere lande, der kommer ud af busken,« siger Ellen Trane Nørby.

Polen har hidtil været bannerfører i kampen mod direktivet på EU-plan, og den polske regering har flere gange krævet, at direktivet skulle fjernes fra dagsorden under ministerråds-møder.

»Polen lader til at være blive trynet som nyt medlemsland. I Holland har regeringen et flertal imod sig i parlamentet. I Tyskland har et fuldstændig enstemmigt parlament vedtaget en resolution imod direktivet, som det ligger i øjeblikket. Men der er nervøsitet om at tage initiativ blandt regeringerne i Europa, fordi det har været en så kontroversiel og langtrukken sag. Men hvis bare en regering tager initiativ, vil flere lande blive tvunget ud af busken. Derfor er den danske beslutning så glædelig,« siger Ellen Trane Nørby.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks