Må ikke tvinge børn til at tage pc med i skole

Det er grundlovsstridigt at kræve, at børn skal medbringe bærbare computere for at modtage undervisning. Men det sker hver dag.

Computere er blevet en fast del af undervisningen på mange skoler. Men det må ikke være et krav, at mor og far skal stille computeren til rådighed.

Det mener en række skoler, forældre og lærere, som Berlingske har talt med.

Kritikken af de medbragte computere skyldes grundlæggende principper omkring den danske folkeskole. Faktisk er både grundloven og folkeskoleloven overtrådt, hvis børnene pålægges at tage en pc med.

»Ligesom skoler ikke kan kræve, at eleverne skal købe tyskbøger for at følge med i tysktimerne, kan de heller ikke forlange, at elever skal have computere med til undervisningen,« lyder det kategoriske svar fra Ask Skotte fra Skole og Samfund.

Bliver børnene tvunget til at finansiere deres egen computer, så er der ikke længere lige adgang til undervisning, lyder kritikken.

Flere folkeskoler har dog allerede indført kravet om at tage en computer med. Flere overvejer at gøre det samme krav. På Marienhoffskolen på Syddjurs er man kommet uden om problemet ved at skrive til forældrene, at skolen ”forventer”, at hjemmet selv sørger for en bærbar computer. Det er altså ikke formuleret som et krav. Skoleleder Claus Peter Olesen siger til Berlingske, at skolen selvfølgelig vil sørge for computere til de få elever, som ikke selv kan medbringe dem.

Danmarks Læreforening vil dog alligevel oplyse landets lærere om, at de ikke må tilrettelægge undervisningen, så den kun kan gennemføres med medbragte computere.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job