Danmark klatrer ned ad it-stigen

Tidligere lå Danmark i top, men ifølge en ny EU-undersøgelse har en lang række lande overhalet os indenom på offentlig it.

Både det offentliges it-tilbud til borgere og virksomheder er blevet målt i en ny undersøgelse foretaget af Cap Gemini for EU-Kommissionen.

Undersøgelsen viser, at Danmark ikke længere ligger i toppen, når det handler om den digitale tilgængelighed i det offentlige.

Vi lå ellers i toppen for blot fire år siden, men nu er den danske stats it-tilbud deklasseret til en sølle 14. plads.

Den helt store vinder ifølge undersøgelsen er Østrig som får stor ros for at være det første land til at give 100 procent online tilgængelighed. Det vil sige, at virksomheder og borgere har elektronisk adgang til alle de servicemuligheder, som undersøgelsen har berørt.

Når det kommer til niveauet af, hvor sofistikeret og udviklet det offentlige it-Danmark er, ligger lande som Slovenien og Malta også foran. Svenskerne ligger på en syvende plads - altså langt foran Danmark.

Undersøgelsen har dog positiv omtale for erhvervsregistret over nettet, men virk.dk og borger.dk kritiseres for ikke at tage alle de service-muligheder i brug, som der er potentiale for.

Det er specielt vores sundhedssektor, der trækker Danmark ned. OPå dette special-område ligger vi på en 17. plads - langt under mange af de andre lande.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere