Ingen eksport af Microsofts danske succes

Omkring 5.000 danske virksomheder skifter hvert år over til Microsofts ERP-system C5. Trods succes'en vil softwaregiganten ikke sælge systemet udenfor Danmark.

C5 ERP-systemets succes er uomtvistelig på det danske marked. Kunderne spænder fra helt små enkeltmandsvirksomheder til store organisationer, og en lang række danske forhandlere lever godt af at udvikle nye moduler til systemet.

Den succes er ikke gået ubemærket hen. Ifølge direktøren for Micorsoft Nordic, Klaus Holse Andersen, er Microsofts absolutte topchef, Steve Ballmer, dybt imponeret over den succes C5 lægger for dagen. Fra tid til anden har der ellers gået rygter om en forestående lukning af C5, men senest har Microsoft indlemmet ERP-systemet i Dynamics- familien og dermed sat streg under, at der også fremover vil være fokus på C5.

Succesen cementeres af, at C5 på trods af en utroligt dominerende markedsandel stadig henter stakkevis af nye kunder til, fremhæver Klaus Holse Andersen. Direktøren har ikke det præcise tal, men oplyser overfor ComONs søsteravis CRN, at der kommer omkring 5.000 nye kunder på C5 om året på det danske marked alene. Succesen på det danske marked er dog ikke ensbetydende med, at C5 har en stor og glorværdig international karriere foran sig.

Microsoft har ellers for nylig introduceret C5 på Island, men ifølge Klaus Holse Andersen er Island reelt en del af Danmark og derfor ikke at betragte som et nyt land.

»Der er store omkostninger forbundet med at oversætte og tilpasse et system til de lokale regler i andre lande, og derfor vil vi ikke overføre selve C5 til andre lande,« forklarer Klaus Holse Andersen.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job