Krisen lakker mod enden: Atter salg i nye pc'er

Analysefirmaet Gartner ser knap så pessimistisk på pc-salget men tvivler på, at effekten af Windows 7 vil påvirke markedet voldsomt

Analysefirmaet Gartner forventer, at det samlede pc-salg i 2009 vil nå 285 millioner enheder. Det svarer til et fald på to procent i forhold til i fjor. Det skriver amerikansk CRN. Dermed tegner Gartner et lysere billede at konsekvenserne af den økonomiske krise. Så sent som i juni regnede Gartner med en tilbagegang på seks procent.


Det er især de amerikanske og kinesiske markeder, som ser ud til at trække i den positive retning, og bærbare og mini-pc’er ser nu igen ud til at have fået luft under vingerne på verdensmarkedet. Faktisk regner Gartner med at producenterne i fjerde kvartal vil sende flere enheder gennem fabriksportene end i samme kvartal i 2008.


Men selvom pc-markedet nu ser ud til at være på vej til normalen betyder det dog ikke, at den nye version af styresystemet Windows for alvor vil være med til at booste markedet. Ifølge Gartners analysechef George Schiffler vil Windows 7 kun betyde et beskedent udsving på efterspørgslen fra privatkunder og blandt mindre virksomheder.

På virksomhedsmarkederne regner Gartner først med, at væksten for alvor vil vende tilbage i slutningen af 2010. Derfor advarer Schiffler producenterne mod at være overoptimistiske. 

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,