Ny pc sparer på strømmen

Fujitsu Siemens har netop lanceret to nye energibesparende professionelle computere, som er baseret på et nyt AMD-baseret system, der nedsætter elforbruget med op til 23 procent.

De nye grønne pc'er, som Fujitsu Siemens netop har lanceret går under navnet ESPRIMO. Systemerne, der er baseret på den nye AMD desktop-processor, gør det muligt at spare op til 23 procent på el-forbruget.

Ifølge Fujitsu Siemens salgschef Christian Borg Møhl er det ikke første gang, at virksomheden har fingrene i »grønne« pc'er.

»I marts 2001 introducerede vi vores 'grønne pc', der som den første på markedet var uden bly på motherboardet. Den energibesparende ESPRIMO-model markerer fortsættelsen af vores strategi om at gå videre end de miljøkrav, der normalt stilles til markedet, eller som fastsættes ved lovkrav,« siger han.

ESPRIMO E5615 er i handlen fra midten af juni 2006 til priser, der starter fra 4.700 kroner eksklusiv moms.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S