IDC: Sikkerhed god forretning i fremtiden

Ifølge analysevirksomheden IDC er informationsservice-ydelser omkring sikkerhed et lukrativt marked mange år ud i fremtiden.

I 2007 vil den globale omsætning være nået op på 23,5 milliarder dollar - efter en årlig vækst fra 2003 til 2007 på 20,9 procent.

»Virksomhederne vil i voksende grad søge betroede partnere, som kan hjælpe dem med at forstå risici i deres forretning, og som kan udvikle et erhvervsrettet program, som sikrer et højere sikkerhedsniveau«, siger Allan Carey, der står i spidsen for IDC's analyser på dette felt.

Der er ifølge IDC tre hovedtendenser på markedet:

Den første er, at virksomhederne har fokus på udbyttet fra deres investeringerne, ofte forkortet ROI (Return Of Investments), hvilket stiller krav til, at sikkerheden skal være nemmere og billigere at styre.

Den anden knytter sig til den voksende efterspørgsel på trådløse netværk. Her stilles der nye krav til sikkerhedsydelserne.

Endelig er der en tendens i retnig af outsourcing. Flere og flere virksomheder lægger deres disaster recovery, applikationstestning osv. ud af huset, mener IDC.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse