Nettet kan være en farlig flirt på Valentinsdag

Valentinsdag er ikke kun en højtid for lange røde roser og lækker chokolade. Kærlighedens dag er også en fest for spammere og virusprogrammører.

Lørdag den 14. februar er det Valentinsdag - en amerikansk højtid, som har fundet vej til Danmark. Det er ikke bare lange røde roser og lækker belgisk chokolade, der bliver sendt rundt, men også kærlighedsbeskeder på nettet. Faktisk viser en ny Microsoft-undersøgelse, at danskerne er et af de absolut mest online-flirtende folkefærd i Europa. Mere end to tredjedele af de danske brugere har flirtet med en anden person online.

Men der lurer som bekendt altid en slange i paradis. For Valentinsdag er også stortid for spammere og virusprogrammører, som udnytter at mange folk generelt sender flere lykønskninger til hinanden, og det er svært at kende de "gode" lykønskninger fra de farlige.

I år er det især botnets, der står for en stor del af spammængden, og meget er det er rettet specielt mod Valentinsdag. Det fortæller sikkerhedsfirmaet Comendo.

Et af de helt store botnet, Donbot, der menes at have kontrol over 800.000 computere, sender mails med emnelinien »someone thinks you are very special and has sent you a kiss«, Waledec bruger emnelinier såsom »you have received a Valentine E-card" og »a Valentine card from a friend« og Pushdo spammerne bruger enkle liner som »prepare for Valentine's Day« og »be ready«.

Men vær også forberedt på emnelinier såsom »hey! 14 Feb«, »hey! February month of love« og »hi 14 hearts«.

Waledec botnetværket menes at være bygget på resterne af det berygtede Storm botnet, men har endnu ikke nået samme størrelse. Det skal Valentinsdag være med til at ændre. I USA udgør spam relateret til Valentinsdag allerede 2-4 pct. af den samlede spammængde, og i Danmark er det 4 pct. af spammængden.

Comendo anbefaler generelt at være mistænksom overfor alt du modtager - hvad enten der er tale om e-mails, messenger-beskeder eller sms. Undersøg hvem det er fra og spørg hellere vedkommende om det virkelig er noget vden pågældende har sendt. Vær forsigtig med ukendte links. Tag gerne adressen og kopier den ind i Google i stedet for at klikke direkte på linket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S