Dankort-svindel for 100.000 kroner

En 22-årig mand har forsøgt at misbruge andre personers Dankort for mere end 100.000 kroner. Frederiksberg Politi efterforsker nu, om kortoplysningerne stammer fra nettet.

Frederiksberg Politi har anholdt en 22-årig mand, som har indrømmet at han har forsøgt at misbruge andre personers Dankort for mere end 100.000 kroner, skriver Ritzau. Manden fik tirsdag opretholdt sin anholdelse i tre døgn, men ventes løsladt efter endt afhøring i løbet af ugen.

Ifølge politiet blev den 22-årige afsløret da han prøvede at købe it-udstyr for 50.000 kr. på nettet. Den 22-årige forklarer selv, at han har fundet kortoplysningerne på internet. Han har ikke selv været i besiddelse af stjålne Dankort.

»Vi undersøger nu, om der er et sted, hvor man kan finde oplysninger om andre personers kort på internettet,« siger vicekriminalinspektør Jørgen Krog til Ritzau.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS