Artikel top billede

Intel investerer milliarder i chipfabrikker

Intel investerer mere end 40 mia. kroner i fabrikker til 22 nanometer-chips.

Chipfirmaet Intel har annonceret en større udbygning af sine produktionsfaciliteter i USA. Der skal investeres mellem 30 og 40 milliarder kroner i fabrikker i Oregon og Arizona. De fire eksisterende fabrikker skal opgraderes så de kan producere den næste generation af chips med en strukturbredde på 22 nanometer, og samtidig skal der bygges en helt ny fabrik i Oregon med navnet D1X.

De aktuelle processorer med 32 nanometer-teknologi bliver inden for de kommende år afløst af 22nm-chips. Intels første 22nm-mikroprocessor, med kodenavnet Ivy Bridge, skal gå i produktion i slutningen af 2011. Det vil typisk betyde at ydelsen stiger samtidig med at strømforbruget falder. Ivy Bridge er den næste generation efter Sandy Bridge.

Ifølge Intel-chef Paul Otellini har chipfirmaet 75 pct. af sin omsætning udenfor USA, men 75 pct. af chipproduktionen sker indenfor landets grænser. Han tilføjer at computerbranchen har passeret en vigtig milepæl i år med produktionen af mere end én million pc'er om dagen. Intels fabrikker fremstiller omkring 10 milliarder transistorer i sekundet.

Den store investering i de amerikanske fabrikker forventes at skabe 6-8.000 bygge- og anlægsjob samt op til 1.000 permanente arbejdspladser i produktionen.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere