Bagger brugte norsk firma som værktøj

Stein Bagger har brugt et tidligere datterselskab i Norge som værktøj til at snyde leasingselskaberne.

Stein Bagger har brugt den norske virksomhed A-Vision til at snyde leasingselskaberne med. Det skriver norske Dagens Næringliv.

De to ejere af A-Vision har tidligere arbejdet sammen med Bagger i IT Factory. De kontaktede selv deres advokat, da de blev bekendt med IT Factorys konkurs forrige mandag. A-Vison var tidligere et datterselskab af IT Factory, men har ifølge A-Visions advokat i den seneste tid haft et forretningsmæssigt forhold til det tidligere moderselskab.

»Hvis påstandene i de danske medier er rigtige, så har Bagger brugt A-Vision som et værktøj for at få udbetalinger fra leasingselskaberne. Bagger har finansieret driften via leasingselskaber. A-Vision virker til at være en brik i de handlinger, som han har foretaget i Danmark,« siger advokaten til Dagens Næringsliv.

Advokaten tager nu til København for at forsøge at få et svar fra boet på, hvordan det kunne ske.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere