Nyt integreret it-system til danske læger

Et nyt integreret klinik- og økonomistyringssystem skal erstatte de DOS-løsninger, som stadig er i brug hos mange danske læger.

Firmaet MyClinic har lanceret et nyt system med samme navn til danske læger, som integrerer tidsbestilling, patientjournal og økonomistyring i samme løsning. Systemet skal afløse de rene DOS-løsninger, som stadig er i brug mange steder.

Det danskudviklede system er baseret på en tilpasset Axapta-platform fra Microsoft Business Solutions og drives som en ASP-løsning hos internetudbyderen UNI2.

»En lægepraksis er jo også en forretning. Ved at skabe en integreret klinik- og økonomiløsning kan den enkelte læge spare tid og besvær i forbindelse med fakturaudskrivning og bogholderi og de nye momsregler, der er på vej. Det er også med til at vedligeholde og udbygge værdien af den enkelte lægepraksis betragtet som virksomhed,« siger Søren Eisenhardt Tvede, direktør for MyClinic.

Blandt de nye muligheder i systemet er styring af sammensatte behandlingsforløb og statistik på diagnoser. Løsningen kan automatisk opdage tilfælde, hvor flere medicinudskrivninger til samme patient giver utilsigtede bivirkninger.

UNI2 fremhæver at hosting-løsningen indebærer at den enkelte klinik ikke behøver anskaffe og vedligeholde sit eget it-udstyr, samtidig med, at datasikkerheden bliver højere.

»Den tryghed og professionalisme, som vores datamiljø repræsenterer, stiller vi til rådighed gennem MyClinic-løsningen, hvor selv det mindste lægehus nu kan etablere en troværdig data- og driftsikkerhed - og dermed imødekomme de forventninger, patienter og andre har til bl.a. betryggende opbevaring af personoplysninger,« siger adm. direktør Daniel C. Elfort fra UNI2.

MyClinic har sat sig som mål at have 20 procent af de praktiserende læger som kunder inden for to år.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S