Rygte: Intel på vej med særlig Apple-processor

Apple og Intels samarbejde udvikler sig konstant. Ifølge rygter er de to firmaer i tæt samarbejde om at udvikle et specielt motherboard til fire af de Macs der sandsynligvis introduceres i de første måneder af 2006. Ligeledes arbejder man på en Apple-specifik processor.

Rygterne om at de første Intel-Macs lanceres i starten af 2006 lever stadig. Apples og Intels samarbejde kører angiveligt på skinner og for fulde gardiner, med de to firmaer i et fælles projekt om nye specialdesignede motherboards.

Siden oktober har Apple nemlig fået hjælp af Intel med at udvikle et særligt motherboard, blandt andet for at holde udviklingshastigheden oppe. Mens Apples designteam skal stå for det udvendige er det altså i lige så høj grad Intel som er med til at udforme designet indeni de nye maskiner. Rygterne peger på at der kommer nye iBooks, Powerbooks, iMacs og Mac mini'er i de første måneder af 2006.

Udviklingen skulle findes sted på Intels fabrik i Oregon.

Desuden skulle de to selskaber arbejde på en modificeret Intelprocessor, som udelukkende skal gøres tilgængelig for Apples computere. Om det er noget der ødelægger muligheden for at installere Windows er uvist.

Mere om samme emne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S