Bluetooth og UWB kombineres

Firmaerne bag Bluetooth og Ultra Wide Band går nu sammen om at bygge bro mellem teknologierne.

Bluetooth Special Interest Group (SIG) går nu sammen med udviklerne af den kommende Ultra Wide Band (UWB) standard om at bygge bro mellem de to radio-teknologier. Der er allerede solgt mere end 250 millioner mobiltelefoner, headsets og andre produkter med Bluetooth-understøttelse, mens UWB indtil videre kun er på tegnebrættet.

Bluetooth har en maksimal hastighed på 721 Kbps (en ny generation med tredobbelt hastighed er dog under udvikling) og en begrænset rækkevidde på nogle få meter. Til sammenligning skal UWB kunne tilbyde en hastighed på mellem 100 og 200 Mbps over korte afstande.

Der findes allerede et bredt udvalg af trådløse radioteknologier, deriblandt Wi-Fi, Wimax, ZigBee og Near Field Communications, som opfylder forskellige behov.

Men det forudsiges af de mange standarder over tid vil smelte sammen eller få mulighed for at kommunikere indbyrdes.

Samarbejdet mellem Bluetooth SIG og UWB skal sikre, at kommende UWB-udstyr også kan kommunikere med dagens Bluetooth-enheder - selvom det vil ske med reduceret hastighed.

Flere af de producenter der er mest aktive i Bluetooth SIG, deriblandt Intel og Motorola, er også varme fortalere for UWB. Men den endelige standard for teknologien er endnu ikke på plads, og der ventes at gå flere år, før de første UWB-produkter kommer på markedet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere