Fra ting til web på tre timer

Taler fra Folketinget skal med et nyt system, der genkender stemmer, ud på internettet på under tre timer. Systemet vil dog desværre ikke referere alt.

På trods af et nyt system til at referere, så får folketingspolitikerne deres pinlige tavsheder for sig selv.

Folketinget har ellers fået et system udviklet af Philips, der kan genkende stemmer. Det er dog ikke meningen, at systemet skal kunne genkende alle 179 folketingsmedlemmer. Det er derimod udvalgte referenter, der vil sige det samme, som folketingsmedlemmet ti minutter inden har sagt i folketingssalen. En maskine vil så automatisk nedfælde det på skrift. I referatet vil man dog ikke høre politikeren sige »øh« eller andet miskmaks som kunne komme ud af politikernes mund fra talerstolen.

At det ikke er politikernes egne udtalelser, der nedfældes på skrift, skyldes, at systemet skal trænes til at genkende stemmerne. Så i første omgang er det udvalgte referenter, der betjener systemet.

Til gengæld kan systemet genkende 97 procent af alle ord - procenten kommer dog an på, hvad debatten handler om. Hvis det er en EU-debat spækket med fremmedord, vil genkendelsesprocenten blive lavere.

Men alt i alt vil det nye system, som bygger på teknologi fra Philips, men er udviklet og distribueret af Sirius IT, gøre arbejdsgangen meget lettere på længere sigt.

Det betyder, at interesserede borgere blot tre timer efter debatter kan læse de folkevalgtes ordvalg på internettet. Altså bortset fra politikernes eventuelle pinlige pauser.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere