Sony udvikler Blu-Ray-disk med 200 GB

Den første Blu-Ray-disk med 200 GB bliver fremvist i næste måned.

Sony har udviklet en otte-lags Blu-Ray-disk med en kapacitet på hele 200 gigabyte, som bliver demonstreret for første gang under konferencen ISOM (International Symposium on Optical Memory) den 11-15. oktober i Sydkorea.

Blu-ray-disken med 200 GB betegnes som en teknologi-demonstration og kommer således ikke i handlen lige med det samme.

Sony vil ikke fortælle, hvornår teknologien er klar til kommercialisering, men firmaet har dog annonceret, at en fire-lags disk med 100 GB lagerplads lanceres senest i 2007.

Med demonstrationen af den nye disk ønsker Sony sandsynligvis at understrege forskellen mellem de to rivaliserende formater Blu-Ray (blå laser) og HD-DVD (rød laser).

Sony og Matsushita (Panasonic), som støtter Blu-Ray, fremhæver at teknologien er fremtidssikret og giver mulighed for at udvide lagerkapaciteten i de kommende år.

På den anden side står Toshiba og NEC med HD-DVD, som har plads til 30 GB - seks gange mere end almindelige dvd'er. Det er mere end nok til at dække behovet i dag, mener Toshiba og NEC, som også understreger, at eksisterende produktions-anlæg uden større omkostninger kan omlægges til HD-DVD-formatet.

Men Sony har alligevel gode kort på hånden. Den kommende PlayStation 3 konsol ventes at understøtte Blu-Ray medier med op til 54 GB kapacitet.




IT-JOB

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Compliance Coordinator

Capgemini Danmark A/S

Cloud Architect
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere