Claus Hjorts nye lovudspil skydes også ned

Det nye klausuludspil fra beskæftigelsesminister Claus Hjort bliver ligesom det forrige skudt ned af fagforeningen Prosa.

Da Claus Hjort sidste gang fremlagde et lovforslag, der skulle forbyde klausuler, blev det skudt ned af opposition og fagbevægelsen, fordi det ikke var vidtgående nok.

I dag fortæller beskæftigelsesministeren til Danmarks Radio, at hemmelige klausuler skal gøres ulovlige, og at medarbejdere skal give deres samtykke.

Lovforslaget falder dog ikke Prosas smag.

»Vi vil fastholde, at klausuler er ulovlige, hvis man ikke følger funktionærloven,« siger faglig sekretær hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen.

Hun understreger dog, at hun endnu ikke har læst det færdige lovforslag, men blot hørt omtalen.

Dansk Arbejdsgiverforening står på den helt anden side. Flemming Dreesen er ansættelsesretschef hos DA, og han mener, at det første lovforslag som Claus Hjort kom med for et halvt år siden var fornuftigt nok. Han ser et lovforslag som irrelevant, da virksomhederne ifølge ham ikke længere bruger hemmelige jobklausuler.

»Det er vigtigt, at et lovindgreb ikke stiller hindringer i vejen, for at virksomheder kan sende deres medarbejdere ud,« siger Flemming Dreesen.

Han mener, at specielt vikarbureauer og vidensvirksomheder uden at holde noget hemmeligt skal kunne sikre, at deres medarbejdere bliver.

Hanne Lykke Jespersen fra Prosa ser nu frem til, at sagen Prosa mod IBM skal køre i retten.

»Det er rigtig spændende, fordi det er vores påstand, at klausuler slet ikke gælder i henhold til funktionærloven,« siger Hanne Lykke Jespersen.

Sagen drejer sig om den tidligere ansatte ved IBM, Claus Juul, der mener, at det var ulovligt, da IBM lavede en række aftaler med underleverandører, om at samtlige ansatte ved IBM ikke kunne søge job hos dem.

Det afgøres den 7. oktober, om sagen skal køre ved lands- eller byretten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere