Claus Hjorts nye lovudspil skydes også ned

Det nye klausuludspil fra beskæftigelsesminister Claus Hjort bliver ligesom det forrige skudt ned af fagforeningen Prosa.

Da Claus Hjort sidste gang fremlagde et lovforslag, der skulle forbyde klausuler, blev det skudt ned af opposition og fagbevægelsen, fordi det ikke var vidtgående nok.

I dag fortæller beskæftigelsesministeren til Danmarks Radio, at hemmelige klausuler skal gøres ulovlige, og at medarbejdere skal give deres samtykke.

Lovforslaget falder dog ikke Prosas smag.

»Vi vil fastholde, at klausuler er ulovlige, hvis man ikke følger funktionærloven,« siger faglig sekretær hos Prosa, Hanne Lykke Jespersen.

Hun understreger dog, at hun endnu ikke har læst det færdige lovforslag, men blot hørt omtalen.

Dansk Arbejdsgiverforening står på den helt anden side. Flemming Dreesen er ansættelsesretschef hos DA, og han mener, at det første lovforslag som Claus Hjort kom med for et halvt år siden var fornuftigt nok. Han ser et lovforslag som irrelevant, da virksomhederne ifølge ham ikke længere bruger hemmelige jobklausuler.

»Det er vigtigt, at et lovindgreb ikke stiller hindringer i vejen, for at virksomheder kan sende deres medarbejdere ud,« siger Flemming Dreesen.

Han mener, at specielt vikarbureauer og vidensvirksomheder uden at holde noget hemmeligt skal kunne sikre, at deres medarbejdere bliver.

Hanne Lykke Jespersen fra Prosa ser nu frem til, at sagen Prosa mod IBM skal køre i retten.

»Det er rigtig spændende, fordi det er vores påstand, at klausuler slet ikke gælder i henhold til funktionærloven,« siger Hanne Lykke Jespersen.

Sagen drejer sig om den tidligere ansatte ved IBM, Claus Juul, der mener, at det var ulovligt, da IBM lavede en række aftaler med underleverandører, om at samtlige ansatte ved IBM ikke kunne søge job hos dem.

Det afgøres den 7. oktober, om sagen skal køre ved lands- eller byretten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere