Firmaer forsinker multimedieskat

Skat udskyder indberetningsfristen til april.

De færreste arbejdsgivere er klar til at indberette, hvilke medarbejdere der er omfattet af multimedieskatten, og hvem der har underskrevet tro- og love-erklæringer, så de kan bruge en telefon eller en pc på tilkaldevagter, eller hvem der i stedet vælger at aflevere pc eller telefon for at slippe for den forhadte multimedieskat.

Derfor har Skatteministeriet besluttet at give virksomhederne en ekstra frist. De kan nu vente frem til 1. april med at indberette multimedieskatten, skriver flere medier.

”Mange arbejdsgivere har ikke overblik over multimedieskatten. Det har de nu nogle ekstra måneder til at få,” siger statsautoriseret revisor Niels Sonne i revisionsfirmaet Deloitte, til Berlingske Tidende.

Cirka 400.000 danskere ventes at blive ramt af multimedieskatten på 3.000 kroner om året.

Flere fagforbund har anbefalet deres medlemmer at aflevere den mobiltelefon eller computer, som arbejdsgiveren har stillet til rådighed, hvis de vil undgå at blive ekstrabeskattet for at udføre deres arbejde.
 

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job