Sådan får Microsoft fordums magt

Rent økonomisk fik Microsoft et flot 2007, men 2008 rummer store udfordringer for Microsoft, mener Informationweek, der her giver softwaregiganten fem gode råd til at vende tilbage til fordums magt.

Microsoft øgede salg og indtjening i 2007 blandet andet på grund af Halo 3 og Vista.

Men selv om firmaet kan kigge tilbage på det forgangne år med tilfredshed, så er der udsigt til store udfordringer i fremtiden, skriver Informationweek.

Avisen peger for eksempel på, at mange firmaer trods 100 millioner solgte Vista-licenser har fravalgt styresystemet. Desuden var 2007 også året, hvor Google åbnede for sine onlinetjenester, der kan blive potentielle trusler mod Office-pakken. Og så har Microsoft også tiltrukket sig uheldig opmærksomhed ved at kræve sin egen standard OOXML ophøjet til standard.

Derfor kan der blive behov for ændringer for at Microsoft kan opretholde sin position som en af klodens mest succesfulde it-virksomheder, mener Informationweek, som her giver fem gode råd til Microsoft:

1. Put Windows på slankekur

Vista er flot og indeholder nye funktioner, men det er også tungt og ressourcekrævende. Derfor bør Microsoft begynde at re-tænke sin strategi for styresystemet. Der er ingen grund til at operativsystemet skal være så krævende, mener avisen.

2. Find en sammenhængende startegi på webben

En af grundene til, at mange personer ikke har behov for et kraftfuld styresystem, er, at mange ting foregår på nettet. Lanceringerne af Office Live Workspace, Exchange Online og SharePoint Online i 2007 har ikke fået en tilstrækkeligt udbredelse, og de er halvhjertede.
Ved at tilbyde alle programmer i en online-version og en pakke-version kunne Microsoft få en betydelig fordel foran Google.

3. Microsoft skal følge standarden

Microsoft er kendt for at satse på egne heste, når det kommer til standarder. Men firmaet bør arbejde mere for generelle standarder. En ihærdig kamp for egne standarder kan bremse den generelle udvikling.

4. Sats på kvalitet

Microsoft har haft for mange fejl i software og hardware i det forgangne år.
Hvor Bill Gates tidligere har talt for at satse fuldstændigt på sikkerhed. I fremtiden skulle firmaet satse på at sætte kvalitet højest på dagsordenen.

5. Drop reklameeventyret

Microsoft er blevet overhalet af Google, når det kommer til onlinereklamer. Derfor bør Microsoft opgive den del af forretningen og bruge kræfterne andre steder.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere