Brancheforening advarer mod misbrug af studerende

Primært små it-virksomheder benytter studerende som arbejdskraft i mangeltider, men brancheforening advarer mod overforbrug af arbejdskraft.

Når it-branchen mangler kvalificeret arbejdskraft, er der andre veje at gå. It-virksomheder kan enten outsource eller ansætte selvlærte it-professionelle. En anden mulighed er studerende.

Men virksomhederne skal passe på, at de ikke hiver for meget saft og kraft ud af de studerende, så deres studier bliver forlænget, mener brancheforeningen ITEK under Dansk Industri.

»Selvfølgelig kan man sige, at virksomhederne har brug for de her studenterhjælpere, men jeg oplever at mange studenter er opmærksomme på ikke at arbejde over 20 timer. De vil hellere blive færdig med uddannelsen,« beretter Tom Togsverd, der er direktør for ITEK. Han har selv oplevet, at en studentermedarbejder sagde fra, da der var brug for for ekstra arbejdskraft.

Og det er godt med et loft for studenterhjælpen, mener Togsverd. Branchen skyder sig selv i foden ved at bruge studerende så meget, at deres studier bliver forlænget. Fokus skal i stedet være på at få de unge færdige så hurtigt som muligt.

Men de studerende betyder meget, erfarer IT-branchen.

»Der bliver færre og færre, der er autodidakte. Det skyldes, at man i stigende omfang bliver ansat ud fra en uddannelsesbaggrund. Men der er mange, der tager studiejob og tjener gode penge på det ved siden af. Det kan være nogle, der laver en informations- eller designløsning. Det er meget normalt efterhånden, og det er også noget, vi som branche vil arbejde for at gøre lettere. At folk der studerer har mulighed for at få et job i branchen,« fortæller Jakob Lyngsø, der er administrerende direktør i IT-branchen.

Men i det hele taget er den danske it-branchen kendetegnet ved en broget sammensætning. Ud af 100.000 i branchen har blot 15 procent en lang videregående uddannelse. Resten har en kort eller mellemlang uddannelse - eller ingen uddannelse overhovedet.

Generelt har mindre virksomheder fat i den alternative arbejdskraft.

»De etablerede vil sige, at de hellere vil have nogle, der er færdigtuddannede. Jeg tror, det mere er mindre virksomheder, der har svært ved at tiltække kandidaterne. Det er mere de små virksomheder, der er nødt til at ansætte studentermedarbejdere. De store virksomheder med gode brands vil typisk være jobmagneter,« vurderer Tom Togsverd fra ITEK.

Casper Hermann Rasmussen er 23 år og arbejder som webudvikler og supporter hos det lille bureau Azite.

»Man kan sige, jeg er ung i branchen, men det er godt med nyt blod,« mener Casper Hermann Rasmussen.

Han har ikke pt. tænkt sig at tage en kandidatuddannelse, men nøjes med sin uddannelse som multimediedesigner. Han bruger i høj grad selvlæring og vil derudover tager kurser ved siden. At opbygge referencer er hans metode til at sikre sig selv arbejde for fremtiden.

»Det gælder om at sælge sig selv. Man skal kunne overbevise sin referencer, om at man godt kan levere varen,« siger Casper Hermann Rasmussen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank