Newz.dk hacket - igen

Hackere har før vist interesse for Newz.dk, og nu har de igen tvunget sig adgang til systemet. Denne gang er ingen personlige informationer blevet blottet.

Ved middagstid kunne man læse følgende besked på forsiden af nyhedsportalen Newz.dk:

»Så SKETE DET - TGG NAKKEDE NEWZ ENDNU ENGANG. RORY HAVDE LIGE EN DAG FRI FRA ARBEJDE - OG MAN SKAL JO HOLDE NEWZ-FORMEN VED LIGE!«

Teksten var angiveligt skrevet af hackergruppen Team Gilmore Girlz (TGG), som dermed atter har tvunget sig adgang til netop Newz.dk.

»Der var en lille fejl i funktionen, der giver brugere mulighed for at rette i nyheder, der står i indsendte-nyhedskøen. Fejlen, der nu er rettet, gjorde at der også kunne rettes i en aktiveret nyhed,« skriver stifter Peter Rechnagel på hjemmesidens forum.

Den seneste gang, at TGG "besøgte" Newz.dk var i den seneste juletid. Dengang fik de ubudne gæster adgang til password for 5.000 brugere. Men denne gang forsikrer Rechnagel sine brugere om, at ingen personlige informationer har været i fare - og at Newz ikke har mistet data.

Hvorfor tror du, at TGG har så stor interesse i netop jer?

»For nogle år siden blev vi og en række andre hjemmesider hacket af TGG. En af de andre hjemmesider udlovede en dusør for at finde frem til TGG. Hjemmesidens ejere henvendte sig til os, og vi var med til at sprede buskabet. Jeg tror, angrebet nu hænger sammen med, at vi hjalp lidt dengang. Og så er vi jo et it-site, så der er jo lidt mere prestige i at hacke os frem for andre hjemmesider,« gætter Peter Rechnagel

Ved sidste indbrud gik Datatilsynet ind i sagen for sikre sig, at Newz.dk foretog sig tiltag, der skulle sikre brugernes information i fremtiden. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Datatilsynet i dag.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS