"Det er historien om Telmore om igen"

Fullrate blev solgt for 3-400 millioner kroner, vurder teleanalytiker John Strand, der har fulgt selskabet tæt.

Selvom en del Fullrate-kunder i diverse fora har bebudet, at de straks vil søge væk, hvis TDC kom ind som ejer, så får selskabet ikke problemer med at holde på sine kunder selvom netop det scenarie nu er blevet virkelighed. Det vurdererer teleanalytiker John Strand.


Han har fulgt Fullrates udvikling tæt genem flere år og har en klar fornemmelse af, hvor meget det er værd:

"Jeg tror prisen ligger mellem 300 og 400 millioner kroner. Men tættest på de 300. Til gengæld tror jeg, at der ligger en god bonus til ledelsen, hvis de bliver hængende i et par år, siger han til ComON.


John Strand tror ikke, at salget til TDC vil betyde nogen decideret kundeflugt, og han baserer sin vurdering på tidligere erfaringer med andre selskaber, som TDC har sat kløerne i:

»Det er historien om Telmore om igen. Det er det helt rigtige, TDC gør. Fullrate får lov at leve videre, og så bliver det TDC discountbrand på bredbånd, som Telmore er blevet det på mobiltelefoni,« siger John Strand.

Han peger på, at Telmores kundetilgang er vokset meget siden TDC købte firmaet.

John Strand undrer sig over, at det ikke var elselskaberne, der købte Fullrate og brugte det som et springbræt til markedet, et godt brand og en dygtig ledelse.

Hos JMI Invest er der glæde over salget. JMI Invest ejede 28 procent af aktierne i Fullrate, og havde sammen med den industrielle investor Seed Capital aktiemajoriteten i selskabet. Den sidste del af aktierne var ejet af Fullrates egne ledere/stiftere, der altså nu er blevet millionærer.

JMIs Fullrate-andel blev i sin tid opkøbt af Asger Jensby, der siden har opnået tvivlsom berømmelse i forbindelse med IT Factory skandelen. Jensby måtte tidligere i år give efter for pres fra bankerne og forlade posten som bestyrelsesformand i JMI. I hans sted blev Ole Borch indsat, og det er ham, der har været hovedarkitekt for handlen med Fullrate.


"Jeg tror da, at jeg er lige så glad som Henrik Poulsen (TDC-direktør, red) - vi har nok et lige stort smil begge to", siger Ole Borch, da ComON spørger ham, hvor tilfreds han er med handlen og den pris, der kom ind.


"Selvfølgelig ville det have været rart lige i denne situation, hvis vi havde haft en større del af Fullrate end de 28 procent. Men jeg tror, at det kaster en positivt lys på den øvrige JMI-forretning, at vi har haft et sådant selskab, som TDC nu har givet en god pris for," mener Ole Borch.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere