Google lægger danske bøger på nettet

Den kontroversielle Google Book Search er nu tilgængelig i en dansk beta version.

I denne uge har Google en tidlig julegave til danskerne.

Det er tjenesten Google Book Search, der er blevet tilgængelig i en dansk betaversion i denne uge. Med Book Search gør Google det let finde bøger, og i nogle tilfælde kan man oven i købet "bladre" digitalt i bogen eller downloade en pdf af hele bogen.

Book Search skabte i første omgang en del debat, fordi forfattere og udgivere frygtede den situation, at deres bøger blev gjort kvit og frit tilgængelige på nettet. Google gør derfor meget ud af at pointere, hvor indholdet i Book Search stammer fra: Partner Programmet og Bibliotek Programmet.

Mere end 10.000 forlæggere er aktive i Partner Programmet, hvor bøgerne bliver digitaliserede, så brugerne kan se en begrænset del af bogen on-line. Man kan så søge gennem relevante sider, klikke sig frem til forlagets hjemmeside eller til en on-line boghandel, hvor bogen kan købes.

Gennem Bibliotek Programmet er Google partner med 27 biblioteker forskellige steder i verden, heraf seks i Europa og hjælper med at digitalisere deres bøger. Hvis en bog ikke længere er bundet af copyright, bliver hele bogen vist i Google Search. Hvis der er copyright på bogen får brugerne af Google Book Search kun basisinformationer og højest to til tre uddrag fra bogen samt information om, hvilket bibliotek den kan lånes fra, eller hvor den kan købes.

»Der deltager allerede danske forlæggere i Partner Programmet. Internationalt er det alt lige fra de største internationale forlæggere til mindre niche forlag som benytter den globale platform på Book Search. Vores mål er at hjælpe forlæggere og forfattere med at promovere deres arbejder og at opmuntre brugere til at finde flere bøger og dermed øge både synligheden af den enkelte bog, men også muligheden for at finde en helt almindelig bog,« siger Santiago de la Mora, der er chef for Googles European Partnerships Lead.

Man kan finde Book Search her.

Den danske lancering betyder, at Google Book Search nu er tilgængelig i 120 lande med bøger på over 100 forskellige sprog.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

    Julian Olsen

    Netip A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Astrid Busk Nielsen som Key Account Manager ved netIP's kontor i Odense. Hun kommer fra en stilling som Account Manager hos IT-virksomheden ED i Skødstrup. Hun er uddannet indenfor handel og marketing. Nyt job