IE9 fremvist

Internet Explorer 9 er tre uger gammel. Men lynende hurtig.

Tiderne, hvor Microsoft skulle bruge flere år på at lave nye versioner af Internet Explorer, er definitivt forbi. På den aktuelle PDC-konference i Los Angeles blev 9. version af Internet Explorer fremvist i går.

Det var dog et smugkig i ordets egentlige forstand, at deltagerne på Professional Developers Conference (PDC) blev præsenteret for. IE9 har kun været under udarbejdelse i tre uger, men Microsoft ville alligevel gerne give udviklerne en forsmag.

Men fordi browseren og JavaScript-motoren er så dugfrisk og langt fra køreklar, så er det også for tidligt at konkludere, om Microsoft har ret i de hastighedstest, som blev fremvist sammen med browseren.

Geeksmack.net har lagt nogle af hastigheds-plancherne fra præsentationen ud på nettet, og her fremgår det, at IE9 ikke overraskende er hurtigere end IE8 og markant hurtigere end IE7.
Ifølge testene skulle IE9 i sin nuværende form også være på niveau med Firefox, når det kommer til hastighed. Chrome er fortsat hurtigere, men når IE9 har været under kærlig behandling i mere end tre uger, så kan Microsoft sikkert tilføje mere fart.
Men det lader ikke til at være den eneste ambition.

Også Explorers evne til at anvende gængse standarder skal forbedres.Og så skal hardware-acceleration give browseren endnu flere kræfter til at rendere indholdet via DirectX-teknologi.

I videoen under artiklen (Kræver Silverlight) fortæller MS-udviklere om den nye browser. Find flere videoer på Microsofts egen udviklerblog Channel 9

Get Microsoft Silverlight

 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis