USB-skandale breder sig til Norge

De falske USB-sticks har bredt sig til den norske it-kanal. Hos EET Nordics norske afdeling, der føler sig bedraget af en underleverandør, tager man det fulde ansvar i forhold til forhandlere og slutbrugere.

Den omfattende manipulation af lagringskapaciteten i USB-sticks, som først blev afsløret i Tyskland og siden Danmark har bredt sig videre til Norge.

De norske kunder har ligesom de danske primært i god tro købt manipulerede USB-nøgler af mærket MicroMemory, der ejes af EET Nordic.

EET Nordic i Norge er i øjeblikket i færd med at gennemgå samtlige af sine USB-nøgler for fejl. I mens har distributøren valgt at tilbagekalde samtlige de omstridte USB-sticks.

Administrerende direktør i EET Norge, Bjørn Berg, erkender, at virksomheden er blevet snydt af en underleverandør. Samtidig afviser han dog at de omstridte hukommelsespenne i modsætning til Danmark er blevet solgt til større forhandlerkæder:

»De er ikke blevet distribueret til de store butikskæder, kun til enkeltstående forhandlere,« erkender han overfor norske Computerworld.

Han lover at de ramte norske slutbrugere og forhandlere kan få ombyttet deres forfalskede produkter. Men regningen kan blive dyr, og den vil han sende videre til producenten, hvor EET vil søge erstatning.

»Producenten må tage omkostningerne, hvis ikke gør vi det selv. Vi er nødt til at rydde op,« understreger han.

Ifølge EET Nordic skal underleverandører have manipuleret USB-nøgler med en lagringskapacitet på 1GB til at fremstå som henholdsvis 2- og 4GB.

Tyskerne har dog i modsætning til Danmark og Norge været hårdest ramt af USB-skandalen. Her har både Hama og Emtec ifølge det tyske netavis C't tilbagekaldt omkring 100.000 forfalskede enheder.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere