Nye hotspots i lystbådehavne

Hvis du bruger din bærbare pc på en lystbåd, så ville det måske være værd at overveje, hvilke havne der har hotspots, så du kan få adgang til nettet.

Nye hotspots er på vej i danske lystbådehavne. Det er efterlyst af sejlere, der ønsker trådløs adgang til nettet. Men at en havn er stor er ingen garanti for, at der er adgang til internettet.

Hotspots i havne gør det muligt at checke vejrforhold, holde kontakt med omverdenen, se tv eller lignende netbaserede aktiviteter, der gør det attraktivt for sejlere. Og antallet af hotspots i danske havne er stigende.

Firmaet NoPayNet forsøger at udbrede hotspots i danske havne, der er helt gratis for kunderne, da havnene betaler for oprettelsen og driften.

NoPayNet har allerede gratis hotspotopkobling i Faaborg, Ishøj, Helsingør Nordhavn, Hundige, Præstø, Struer og Sønderborg, mens flere er på vej i Agersø, Frederiksværk, Gedser Fiskerihavn, Gedser Lystbådehavn, Juelsminde, Korsør og Nivå. De sidste skulle blive tilgængelige inden sejlsæsonen begynder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S