De dummeste fejl på it-sikkerheden

Sikkerhedsfirmaet Fort Consult har samlet en liste over de dummeste - og mest underholdende - fejl, når det kommer til håndteringen af virksomheders it-sikkerhed.

Det danske it-sikkerhedsfirma Fort Consult har fem års erfaring med at sikre danske virksomheder mod it-trusler.

På den korte tid kan firmaet godt skrive under på, at de største it-trusler ikke altid er udefrakommende faktorer - virksomhedens ansatte udgør også en kæmpe risiko.

I et interview med Erhvervsbladet har direktør Ulf Munkedal fra Fort Consult opsummeret nogle af de sjoveste it-fejl, som it-sikkerhedsfirmaet er stødt på i det danske erhvervsliv:

- Et andet firma havde vendt en ny firewall forkert. Så alle på internettet kunne at få adgang, men ingen af de ansatte kunne komme ud på internettet.

- En bruger klagede over virus på computeren, men det viste sig at være cola i tastaturet.

- En medarbejder var bange for at surfe porno derhjemme af frygt for konen. I stedet blev han opdaget af firmaets overvågning af internettrafikken og konfronteret af chefen, som ikke kunne nære sig at nævne episoden for kollegaerne.

Se hele listen hos Erhvervsbladet.

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura