Dell nedjusterer forventninger til 3. kvartal

Verdens største producent af computere, amerikanske Dell, har sænket sine forventninge til tredje kvartal.

Dell har sænket sine forventninger til tredje kvartal. Dårlige salgstal til både virksomheder og private får skylden.

Det skriver Cnet News. Dell forventer nu en omsætning på 13,9 milliarder dollar, hvilket er under de tidligere forventninger til kvartalet, som tidligere har ligget på mellem 14,1 og 14,5 millioner dollar.

Det er især salget til både private og virksomheder på de amerikanske og britiske markeder der ikke har levet op til forventningerne.

Men også en regning på 300 millioner dollar, for reparation af defekte Optiplex-maskiner rammer Dell på bundlinien. Og yderligere 150 millioner dollar bliver investeret i en omstrukturering af selskabet.

Det betyder, at aktionærerne kan se frem til at tjene omkring 25 cents per aktie - hvilket er noget lavere den tidligere forventning på mellem 39 og 41 cents per aktie.

Som en del af en omorganisering af Dell i USA vil en "lille procentdel" af Dells 61.000 ansatte blive afskediget, oplyser Dell.

Dell udgiver regnskab for tredje kvartal den 10. november.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Quadsat ApS

Software Developer

Fyn

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job