Googles mystiske knap overlever

Stort set ingen bruger den, men Google tør alligevel ikke at aflive: "Jeg prøver lykken-knappen"

Bruger du knappen med teksten "Jeg prøver lykken" på forsiden af Google.dk?

I så fald er du en del af en meget lille gruppe på verdensplan. Mindre end én procent af samtlige søgninger foregår via knappen til højre for "Google-søgning".

"Lykke-knappen" hopper Googles søgeliste over og bringer brugere direkte til det øverste resultat i den pågældende søgning.

Selv om Google indrømmer, at knappen åbenbart ikke har nogen stor plads i hjertet hos hovedparten af brugerne, så tør firmaet simpelthen ikke at fjerne den af frygt for massiv debat.

Hjemmesiden The Inquirer antyder, at den massive folkeopstand skulle komme fra dedikerede fans af filmene Dirty Harry, hvor Clint Eastwood har replikken: »Do you feel lucky?«. Men ifølge Google er forklaringen en anden.

Marissa Mayer fra Google siger til Washington Post, at knappen er blevet en del af Googles arv og rygte.

Ifølge Mayer har fokusgrupper afsløret, at brugerne betragter den mere eller mindre ubrugelige knap som et skævt indslag, der antyder, at Google ikke tager sig selv for seriøst.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S