Regeringen opfordres til at forkaste patent-direktiv

Prosa og SSLUG opfordrer mener at regeringen bør involvere Folketinget i beslutningsprocessen i forbindelse med det omstridte EU-direktiv om softwarepatenter.

I et åbent brev til regeringen og Folketingets EU-udvalg opfordrer fagforbundet Prosa og den danske Linux-forening SSLUG sammen med flere andre foreninger til at forkaste direktivet om softwarepatenter, hvis det ikke har flertal i Folketinget.

Foreningerne opfordrer desuden regeringen til at sørge for at direktivforslaget om softwarepatenter bliver diskuteret på ministerrådsmødet for konkurrenceevne, og at der holdes afstemning om forslaget som et B-punkt.

Samtidig opfordres Folketinget til at sikre at der skabes en meningsfuld afgrænsning af muligheden for patentering af software og sikre at forretningsmetoder, videnskabelige teorier og matematiske algoritmer forbliver uden for det
patenterbare område, også når disse er implementeret på en computer.

Det ventes at direktivet vil blive vedtaget på et møde blandt EU's fiskeri- eller miljøministre allerede mandag eller tirsdag i denne uge.

Direktivet er sat på ministerrådsmødets dagsorden som et såkaldt A-punkt, hvilket betyder, at det sandsynligvis bliver vedtaget uden debat.

Foruden Prosa og SSLUG er det åbne brev underskrevet af IT-politisk forening, DKUUG (Dansk Unix-system Bruger Gruppe), KLID (Kommercielle Linux-interessenter i Danmark) og Digital Forbruger Danmark.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere