Fordobling i mobil datatrafik på et år

Danskerne har taget den mobile datatrafik til sig. På et år er mængden af mobil datatrafik mere end fordoblet.

Den mobile datatrafik er mere end fordoblet på et år. 3´s kunder forbruger mest mobildata.

Det viser den seneste halvårsstatistik fra IT- og Telestyrelsen. I første halvår 2004 sendte og modtog danskerne 2.612.772 MB mobil data. Et år senere er det tal steget til 6.951.557 MB.

Størstedelen af stigningen er dog kommer fra 1. til 2. halvår 2004. Ved udgangen af 2004 var dataforbruget således steget til 5.949.156 MB mobildata.

3´s kunder tegner sig for den største del af dataforbruget, på trods af at det er gået lidt tilbage for 3 på dette område. Ved udgangen af 2. halvår 2004 havde 3´s kunder forbrugt 3.997.493 MB Mobildata. Det tal er i 1. halvår 2005 faldet til 3.955.489 MB mobildata.

Ellers er det TDC´s kunder, der er de mest datavillige. Selskabets kunder brugte i første halvår 2005 i alt 1.593.277 MB mobildata. Herefter følger Sonofon med 730.707 MB og Telia med 388.202 MB.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS