Googles mobiltelefon vist frem

På mobilmessen i Barcelona har der blevet fremvist mobiltelefoner, der kører på styresystemet Android, som Google står bag.

Ud over de mange store pressemøder med nye mobiler fra de store mobilmærker, er Google selvfølgelig også at finde på Mobile World Congress. Dog kun indirekte. Chipproducenten Texas Instruments fremviser nemlig en mobil, der bruger Googles nye mobile styresystem Android.

Det er stadig ikke meget, vi har set til Googles nye mobilstyresystem Android - andet end en emulator, der kan køres på en computer. På mobilmessen Mobile World Congress i Barcelona er der dog udstillet en mobil, der netop bruger det nye Google-styresystem, og sitet Engadget var så heldige at fange nogle billeder af den.

Faktisk har vi set den før, for den har blandt andet været vist kort før i demonstrationsvideoer af Android. Hvem producenten af mobilen er, er ikke helt sikkert, men noget tyder på, at det er HTC's værk. Desuden bruger modellen den splinternye OMAP3-platform. Til sammenligning kan siges at blandt andet N82, N95 og N96 fra Nokia bruger den lidt ældre OMAP2-platform. Ifølge Engadget skulle modellen desuden køre hurtigt og upåklageligt, selvom der selvfølgelig stadig er tale om en tidlig og ufærdig model.
Det er flere billeder af mobiltelefoner med Android her.

Mobil.nu dækker mobilmessen i Barcelona. Se flere artikler via link under artiklen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job