Syv millioner forsøgte af hente Flash til iPhone

Men gik forgæves.

Flash virker som bekendt ikke i iPhones internetbrowser. Alligevel har ikke mindre end syv millioner prøvet at hente det i løbet af bare en måned. Det skriver San Francisco Chronicle.

Apple er ikke glad for Adobe. I hvert fald ikke for deres format Flash, der er meget brugt på nettet til både menuer, reklamer og video-streaming. De har nemlig valgt ikke at understøtte formatet på iPhone, og i øvrigt heller ikke på deres nye iPad. Men mange af iPhone-brugerne er åbenbart interesseret i at have Flash.

I løbet af december måned i fjor var der nemlig ikke mindre end syv millioner forsøg på at hente Flash til iPhone fra Adobes hjemmeside. Forsøg, som altså var forgæves. Antallet er steget fra tre millioner i juni måned sidste år.

Det vides endnu ikke, hvornår eller om Apple tillader Flash på iPhone. Efter annonceringen af iPad uden Flash, er udsigterne dog ikke gode.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere