e-boghandel.dk overtager Saxo.com

Internetbogladen e-boghandel.dk overtaget samtlige aktiviteter i Saxo.com.

Internetbogladen e-boghandel.dk overtaget samtlige aktiviteter i Saxo.com. Med overtagelsen skabes Danmarks største internetboglade med en forventet omsætning på 35 mio. kroner i indeværende år.

»Vi glæder os til at komme i gang med at drive en effektiv forretning for de knap 200.000 kunder, de to internetforretninger til sammen servicerer. Vi har allerede i dag med e-boghandel.dk skabt en fornuftig forretning. Med købet af Saxo får vi accelereret væksten og kan dermed også skabe en solid økonomi i den samlede internetbutik,« siger Jørgen Balle Olesen, direktør i e-boghandel.dk.

Saxo har ellers haft en noget omskiftelig tilværelse siden sin start i 1999, og blev oprindeligt etableret af de to store danske forlag Gyldendal og Munksgaard. Konceptet var primært salg af bøger via eksisterende boglader landet over. Man bestilte på nettet til afhentning i sin lokale boghandel.

I 2000 blev virksomheden så købt af Søndagsavisen, men Søndagsavisen udskilte alle sine internetaktiviteter i datterselskabet OFIR, og allerede i 2001 afhændede man så Saxo til det britiske stop4U.com, som tidligere også havde overtaget det danske myboox.com.

I 2002 købte det danske investorfirma Venture 2000 stop4U.com tilbage på danske hænder og lod det genopstå som Saxo.com, og nu i juli er virksomheden så købt af e-boghandel.dk.

»Der er mange synergieffekter, da de to forretninger i forvejen ligner hinanden, hvad angår kundegrundlag, sortiment med videre, så der er en oplagt mulighed for at konsolidere os på det voksende marked. Samtidig gør vi os klar til den stigende liberalisering på det danske bogmarked, hvor vi forventer, at frie priser vil være en realitet inden for kort tid,« siger Jørgen Balle Olsesen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Quantum computing bliver næste konkurrenceparameter

    Danske virksomheder bør forberede data og systemer på at spille sammen med fremtidens kvanteteknologi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S