Danske gadefoto-tjeneste overhaler Google

Mens der har været stor fokus på Googles Street View, har de Gule Sider i al ubemærkethed startet gadefotografering af danske handelsstrøg. Nu kan man tage på en virtuel tur ned gennem Strøget.

I forhold til den kontroversielle Street View tjeneste hos Google er den nye service Gadefotos hos De Gule Sider noget mindre ambitiøs. Her er hensigten ikke at tage billeder af alle byernes gader og stræder, men kun af handelstrøg i de største danske byer. I første omgang er det nu muligt at tage virtuel gåtur fra Københavns Rådhusplads ned gennem Strøget til Skuespilhuset ved Københavns Havn.

Men på ét punkt går den danske tjeneste faktisk længere end Googles Street View. De Gule Sider har nemlig fået tilladelse til at tage billeder inde i butikker og restauranter. Indtil videre er der mulighed for at kigge indenfor seks steder.

»Vores plan er at få endnu flere butikker og restauranter med i vores Gadefotokoncept, og på sigt kommer vi også til at tilbyde Gadefotos inde fra storcentre og kulturelle seværdigheder,« siger Jørgen H. Nicolaisen, der er online-produktchef.

Google er også i færd med at sende sine fotovogne rundt i Danmark, og her begrænser man sig ikke til handelstrøg. Det har også medført problemer for Google, som flere steder har fået forbud mod at fotografere. Firmaet lover ellers, at nummerplader og ansigter bliver sløret på billederne.

Hos De Gule Sider er alle ansigter også sløret, så det ikke er muligt at genkende personer på billederne.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect