Danske gadefoto-tjeneste overhaler Google

Mens der har været stor fokus på Googles Street View, har de Gule Sider i al ubemærkethed startet gadefotografering af danske handelsstrøg. Nu kan man tage på en virtuel tur ned gennem Strøget.

I forhold til den kontroversielle Street View tjeneste hos Google er den nye service Gadefotos hos De Gule Sider noget mindre ambitiøs. Her er hensigten ikke at tage billeder af alle byernes gader og stræder, men kun af handelstrøg i de største danske byer. I første omgang er det nu muligt at tage virtuel gåtur fra Københavns Rådhusplads ned gennem Strøget til Skuespilhuset ved Københavns Havn.

Men på ét punkt går den danske tjeneste faktisk længere end Googles Street View. De Gule Sider har nemlig fået tilladelse til at tage billeder inde i butikker og restauranter. Indtil videre er der mulighed for at kigge indenfor seks steder.

»Vores plan er at få endnu flere butikker og restauranter med i vores Gadefotokoncept, og på sigt kommer vi også til at tilbyde Gadefotos inde fra storcentre og kulturelle seværdigheder,« siger Jørgen H. Nicolaisen, der er online-produktchef.

Google er også i færd med at sende sine fotovogne rundt i Danmark, og her begrænser man sig ikke til handelstrøg. Det har også medført problemer for Google, som flere steder har fået forbud mod at fotografere. Firmaet lover ellers, at nummerplader og ansigter bliver sløret på billederne.

Hos De Gule Sider er alle ansigter også sløret, så det ikke er muligt at genkende personer på billederne.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest