Regn ikke med NemID-generator til mobilen

Sikkerheden er ikke god nok, lyder begrundelsen.

Det vil alligevel ikke blive muligt for danskerne at få en applikation, der automatisk kan generere nøgler til NemID. Sikkerheden er for usikker, lyder begrundelsen.

"Vi har den tilgang, at sikkerheden går vi ikke på kompromis med. Blot vi er lidt i tvivl, så gør vi det ikke. Hellere være lidt konservativ end at tage chancer," siger Palle H. Sørensen til ComON.

Med brask og bram havde Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) for to måneder siden ellers lovet en mobilløsning, skriver Version2.dk.

"I 2011 bliver der lanceret elektroniske løsninger som supplement til til nøglekortet til dem, der ønsker det og vil betale for den ekstra mulighed. Der bliver således – mod betaling – mulighed for at anvende mobiltelefonerne til generering af de nøgler, der i dag findes på nøglekortet," stod der i regeringens It- og telepolitiske redegørelse.

DanID, bankerne og IT- og Telestyrelsen har nu sammen analyseret sig frem til, at sikkerheden lige nu er for dårlig til, at parterne vil anbefale en mobilnøglegenerator, oplyser videnskabsministeren i et svar til Folketingets videnskabsudvalg.

Tanken var at lave en form for applikation, der kunne generere en kode, akkurat som nøglekortet i dag giver en kode og dermed sikrer en to-faktor-sikkerhed med både en nøgle og et personligt kodeord. En app giver dog ekstra sårbarheder, fordi engangskoderne skal synkroniseres mellem DanID's servere og mobilen. Det er blandt andet beskyttelsen af det "seed", der genererer det tilfældige tal, som er for usikker på dagens smartphone-platforme, mener aktørerne.

Usikkerheden kan sammenlignes med den sårbarhed, der har fået DanID til at forbyde danskerne at gemme deres papkorts-koder i en billedfil på telefonen, nemlig den teoretiske mulighed for at hackere får adgang til koderne.

Men der kommer alternativer til danskere, der måtte være trætte af papkortet.

Til oktober vil DanID efter planen lancere en token, hvor sikkerheden er i top. Det er en lille maskine, der ligner en lommeregner, og kan generere engangsnøgler. Den vil komme til at koste penge, dog under 100 kroner.

Både tokens, eventuelle smartphone-apps og netbanksløsninger ligger uden for de klokkeklare krav, som staten via en kontrakt har stillet til nøgle-leverandøren DanID.

Papkortet er fortsat gratis for borgerne. I hvert fald frem til 2015, hvor den nuværende kontrakt gælder til. Staten kan dog forlænge kontrakten med to år, hvorefter kontrakten skal genforhandles.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics