Regn ikke med NemID-generator til mobilen

Sikkerheden er ikke god nok, lyder begrundelsen.

Det vil alligevel ikke blive muligt for danskerne at få en applikation, der automatisk kan generere nøgler til NemID. Sikkerheden er for usikker, lyder begrundelsen.

"Vi har den tilgang, at sikkerheden går vi ikke på kompromis med. Blot vi er lidt i tvivl, så gør vi det ikke. Hellere være lidt konservativ end at tage chancer," siger Palle H. Sørensen til ComON.

Med brask og bram havde Videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K) for to måneder siden ellers lovet en mobilløsning, skriver Version2.dk.

"I 2011 bliver der lanceret elektroniske løsninger som supplement til til nøglekortet til dem, der ønsker det og vil betale for den ekstra mulighed. Der bliver således – mod betaling – mulighed for at anvende mobiltelefonerne til generering af de nøgler, der i dag findes på nøglekortet," stod der i regeringens It- og telepolitiske redegørelse.

DanID, bankerne og IT- og Telestyrelsen har nu sammen analyseret sig frem til, at sikkerheden lige nu er for dårlig til, at parterne vil anbefale en mobilnøglegenerator, oplyser videnskabsministeren i et svar til Folketingets videnskabsudvalg.

Tanken var at lave en form for applikation, der kunne generere en kode, akkurat som nøglekortet i dag giver en kode og dermed sikrer en to-faktor-sikkerhed med både en nøgle og et personligt kodeord. En app giver dog ekstra sårbarheder, fordi engangskoderne skal synkroniseres mellem DanID's servere og mobilen. Det er blandt andet beskyttelsen af det "seed", der genererer det tilfældige tal, som er for usikker på dagens smartphone-platforme, mener aktørerne.

Usikkerheden kan sammenlignes med den sårbarhed, der har fået DanID til at forbyde danskerne at gemme deres papkorts-koder i en billedfil på telefonen, nemlig den teoretiske mulighed for at hackere får adgang til koderne.

Men der kommer alternativer til danskere, der måtte være trætte af papkortet.

Til oktober vil DanID efter planen lancere en token, hvor sikkerheden er i top. Det er en lille maskine, der ligner en lommeregner, og kan generere engangsnøgler. Den vil komme til at koste penge, dog under 100 kroner.

Både tokens, eventuelle smartphone-apps og netbanksløsninger ligger uden for de klokkeklare krav, som staten via en kontrakt har stillet til nøgle-leverandøren DanID.

Papkortet er fortsat gratis for borgerne. I hvert fald frem til 2015, hvor den nuværende kontrakt gælder til. Staten kan dog forlænge kontrakten med to år, hvorefter kontrakten skal genforhandles.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems