Apple præsenterer iMac G5

Den nye iMac G5 beskrives som verdens tyndeste desktop-computer.

Apple har integreret en komplet desktop-computer med IBM's 64-bit-processor PowerPC G5 i bagsiden af en fladskærm. Det futuristiske, tynde kabinet rummer dermed ikke kun en iPodlignende 17- eller 20-tommers-fladskærm, men også resten af computeren. Den nye model, iMac G5, blev præsenteret i dag på Apple Expo i Paris og beskrives som verdens tyndeste desktop-computer.

Med den nye iMac G5 fortsætter Apple traditionen med all-in-one-princippet, men nu på en endnu mere kompakt måde. Og Apple har da også haft meget stor succes med all-in-one-princippet; hele 7,5 millioner iMacs er det blevet til på seks år.

Den nye iMac findes både som 17 tommers-model med 1,6 og 1,8 GHz G5 processor og som 20 tommers-model med 1,8 GHz processor. Alle modellerne indeholder 256 MB DDR400-hukommelse.

Som man kan se på Apple hjemmeside er designet ganske sammenfaldende med Apples iPod, når man ser iMac'en fra siden. Foden er af anodiseret aluminium, højttalerne er indbygget og på højre side findes et slot-loading drev, vægt 8,4 kilo for den lille model og 11,4 kilo for den store. Priserne starter ved 10.999 kr.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S