Peoplesoft-direktør fyret for at lyve

Craig Conway mistede sit job som direktør for Peoplesoft, fordi han løj om truslen fra Oracle.

Et medlem af Peoplesofts bestyrelse fortalte mandag under en vidneafhøring, at Craig Conway blev fyret fra sit job som adm. direktør for softwarefirmaet fordi han havde givet forkerte oplysninger under et analytikermøde i september 2003. Conway fortalte under analytikermødet at Oracle ikke længere var en »forstyrrende faktor« for Peoplesoft, men han har senere erkendt at denne information ikke var i overensstemmelse med sandheden.

Bestyrelsesmedlem Steven Goldby var kaldt i vidneskranken mandag under den igangværende retssag mellem Peoplesoft og Oracle. For at forhindre Oracles fjendtlige overtagelse har Peoplesofts bestyrelse vedtaget en »giftpille«, som skal gøre det umuligt at overtage selskabet, og Oracle forsøger nu at få retten til at fjerne denne forhindring.

Oracles advokater afspillede mandag et båndet vidneudsagn fra Craig Conway, som efter gentagne spørgsmål erkender at hans bemærkninger »ikke var sande«.

Goldby fortalte at Peoplesofts bestyrelse traf beslutningen om at afskedige Conway efter at have set videobåndet med hans vidneudsagn. Ifølge Goldby har bestyrelsen gradvist mistet tilliden til den adm. direktør over de seneste år, og det har tidligere været under overvejelse at fyre ham.

Bestyrelsen ønskede først at gennemføre en »begrundet« fyring af Conway, som ville betyde at han ville miste sit gyldne håndtryk på 10-20 millioner dollar, men firmaets advokater mente ikke, at det var tilstrækkelig grundlag i hans udtalelser under analytikermødet. Den fyrede direktør kan derfor se frem til en blød landing med millionbonus og en stor aktiepakke.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Uspecificeret arbejdssted

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S