Netbutikker snyder kunderne

Det er ulovligt når europæiske netbutikker sender deres varer fra fjerne dele af verden og dermed pålægger kunderne at betale skat og moms.

Danske netshoppere risikerer at få en uventet ekstraregning, når de handler hos netbutikker i udlandet. I nogle tilfælde bliver pakkerne sendt fra en helt anden del af verden, og så skal der pludselig både betales told, moms og et gebyr på 155 kroner. Flere store forhandlere af musik, film og tøj bruger denne fidus, hvor hjemmesiderne klart antyder at der er tale om butikker i EU-landene, mens varerne i virkeligheden sendes fra f.eks. Hong Kong.

Nu har EU-Kommissionen slået fast, at denne praksis er ulovlig, skriver MetroXpress. Det er Christel Schaldemose (S), der er medlem af Europa-Parlamentet, som har bedt EU-Kommissionen om at kommentere butikkernes fidus.

»Det er en meget ubehagelig praksis, hvor butikkerne i realiteten tjener penge på at snyde kunderne. Nu er det slået endegyldigt fast, at det er ulovligt, og så må der gribes ind,« siger Christel Schaldemose til metroXpress.

Hun vil nu bede den danske skatteminister om at gå ind i sagen og tage kontakt til sine kolleger i de andre lande i unionen. Samtidig opfordrer hun forbrugerne til at undgå de butikker, der bliver grebet i at sende varer fra lagre udenfor EU.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job