100.000 har fiber i Danmark

Kun fem procent af danskerne får deres internet via rene fiber-forbindelser. Men væksten er tydelig.

Der er to millioner bredbåndskunder i Danmark. 100.000 af abonnenterne er fiberforbindelser.

Det betyder, at kun fem procent af de danske bredbåndsforbindelser er fiberforbindelser (fiber-to-the-home). Det fremgår af IT- og Telestyrelsens halvårsrapport fra de seks første måneder i 2009.

Det kan lyde som en begrænset succes i lyset af den massive marketingsindsats og de nedsatte etablerings-priser, som mange af fiberleverandører har lokket med de seneste år.

Vi er på vej
Men selv om majoriteten af danskerne får deres internet via kobber, så er der ikke grund til sortsyn, mener man i brancheforeningen Dansk Energi.

»Selvom fibernet fortsat ligger et stykke bagefter xDSL, så går det kun én vej, og det er den vej som bekræftes og fremhæves i hovedkonklusionerne i telestatistikken, nemlig at hovedparten af den samlede vækst på markedet for faste bredbåndsforbindelser skyldes fibernet,« siger konsulent Thomas Woldiderich.

Hos Dansk Energi påpeger man dog, at telestyrelsens har en anden måde at opgøre fiber-forbindelser på.

Dansk Energi mener selv, at der er 150.000 fiber-”tilslutninger”. Forskellen mellem telestyrelsens 100.000 og Dansk Energis 150.000 skyldes, at telestyrelsen kun medregner aktive forbindelser, hvor Dansk Energi også medregner alle de husstande, hvor der allerede er gravet og koblet fiber til huset, men hvor forbindelsen ikke er aktiveret, fordi ejeren for eksempel venter på at slippe fri af tidligere udbydere eller bare ønsker den mulige fiberforbindelse som en gode ved et fremtidigt salg af boligen.

Ifølge Dansk Energis egne tal så skulle energiselskaberne have fået 70 procent flere kunder fra 2008 til 2009. I august 2009 opgiver brancheforeningen altså de 150.000 fibertilslutninger som nuværende status. Topscorerne er ComX, DONG Energy, EnergiMidt og TRE-FOR.

Store blandt de små
Det bedrøvende danske resultat hos telestyrelsen falder nemlig sammen med et mere opløftende resultat.

"Ser man på tallene i et internationalt perspektiv, så ligger Danmark som nr. 5 i OECD-regi, når det gælder %-andelen af fibernet ud af det samlede bredbåndsmarked. Årsagen til, at vi ligger så højt er alene energiselskabernes fibernetudrulning," siger konsulent Thomas Woldiderich fra Dansk Energi.

Også den international fiber-brancheforening FTTH Council mener, at der er grund til jubel i Danmark. De fem procent bringer som sagt Danmark op på en femteplads af fiber-nationerne.

Thomas Woldiderich har uddybet sine kommentarer i under artiklen.

IT-Universitetet i København

IT-partner til IT-Universitetet i København

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job