Fujitsu-Siemens: Brand i bærbar får ingen konsekvenser

Midt i den glade juletid gik en bærbar fra Fujitsu-Siemens op i flammer. Dermed landede producenten på listen over producenter, hvis bærbare er gået i brand på grund af et Sony batteri.

Fujitsu-Siemens blev for nylig trukket ind i skandalen om brændende batterier, men producenten vil ikke tilbagekalde batterier fra bærbare.

Men ifølge Fujitsu-Siemens er problemerne i batteriet forskelligt fra de øvrige episoder omkring brændende Sony-batterier, som de er set i bærbare computere fra Dell og andre producenter.

De fleste producenter har valgt at iværksætte et opfattende tilbagekaldelsesprogram. På verdensplan er der blevet tilbagekaldt over ti millioner batterier. Fujitsu-Siemens har derimod overladt det til forbrugerne selv at vælge, om de vil udskifte batteriet.

»Vi og Sony har konkluderet, at der er tale om en enkelt hændelse,« fortæller pressetalsmand i Fujitsu-Siemens Ronnie Poulsen til norske Aftenposten.

Synderen i sagen var en bærbar, der tilhørte en journalist på Aftenposten. Pc'en lå i en rygsæk da den pludselig gik op i flammer. Efterfølgende er den blevet undersøgt af Sonys eksperter i Japan, og ifølge Fujitsu-Siemens pressemand, er de nået frem til, at branden ikke skyldtes de samme problemer, som de andre producenter har oplevet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at forme fremtidens digitale løsninger i Forsvaret?

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse